Kuna v domě

Kvě - 01
2023

Kuna v domě

Když se kuny usadí v našem domě, končí obvykle velmi rychle veškeré naše sympatie k nim. O pár vajec by nám asi ani nešlo. Dokáží ovšem velmi rychle zlikvidovat celý chov slepic. Napadají také třeba mladé králíčky. Prostě predátoři
Hodně nepříjemné je jejich noční hlučné řádění. Někdy to vypadá, jako by se v našem domově přebývali zlí duchové. Hlasité a časté dupání, bouchání. V nočním tichu je to opravdu strašidelné probuzení, které nám často připraví. Jejich trus příšerně páchne. Máme ho rychle plnou půdu. Přenáší také různá onemocnění. Slabou útěchou nám může být jen fakt, že z domu odejdou myši, protože se kun bojí.
 kuna v lese
Aby toho nebylo málo, „zkontrolují“ rády různé kabely a izolace. A to nejen v domě, zajdou i do auta. Nejraději poškozují nová a dražší. Asi jim jejich vybavení prostě více voní.
 
Co s tím? Jak je vyhnat? Podle mnohých zkušených bojovníků je válčení s kunami zdlouhavé a jeho výsledek nejistý. Co doporučují vyzkoušet?
 
Odříznout přístupové cesty
Zabránit nezvaným hostům k přístupu do domu je určitě jednodušší, než je pak z něj vyhánět. Jak se tam usadí a jejich rodina se rozroste, roste samozřejmě i jejich aktivita. Do domu se dokáží tito hbití tvorečkové dostat opravdu malou škvírou. Je potřeba pečlivě prohlédnout zdivo a střechu a všechny nežádoucí otvory utěsnit. Ty potřebné, určené k větrání zabezpečíme dostatečně odolným a hustým pletivem.
 číhající kuna
Použít pachy a zvuky
Kunám dovedou znepříjemnit pobyt u nás přístroje, které vydávají ultrazvukové nebo akustické signály. Stačí ale pustit jim na půdě i obyčejné rádio. Ale i na zprvu nepříjemné zvuky se malé potvůrky dovedou někdy adaptovat. Zvyknou si a ignorují je. Pak je tu možnost využití pachů, které jsou jim nepříjemné. Můžeme zkusit různé pachy napuštěné tyčky nebo spreje. Také prý nenají rády, když na půdě naše vlasy, psí chlupy nebo naftalín. Nic není stoprocentní, ale za pokus to stojí.
 
Nastražit pasti
To je v dnešní době plné moderních technologií opravdu poslední možnost, jak vetřelce odstranit. Pokud se nám povede kunu do pasti vlákat (údajně nejlepší návnada jsou kromě vajec též třešně či šípky), musíme ji pak odvézt hodně daleko od našeho obydlí!