Batole a pes – jak předejít nehodám a nedorozuměním?

Kvě - 01
2023

Batole a pes – jak předejít nehodám a nedorozuměním?

Čtyřnohý mazlíček je miláčkem celé rodiny. Spousta párů si ho pořizuje před dítěte, aby si byli jisti, že společně zvládnou starost o živou bytost, která potřebuje spoustu zájmu, péče a také lásky. Jenomže když přijde do rodiny dítě, není pak úplně snadné přesvědčit psa, aby si zvykl na to, že má ve smečce nového člena.
holčička se psem

Zvíře musí být dostatečně vycvičené, aby dítěti neublížilo

Zde záleží i na povaze psa. Někteří přijmou dítě v rodině okamžitě, jiní mají velké problémy se začleněním nových lidí. Někdy je to vrcholně stresující záležitost, která může vést k tomu, že se budete muset mazlíčka vzdát. Ale než dojde na tuto skutečnost, je důležité tomu předejít. Jak? Hlavně správným výcvikem.
–          Nezáleží na tom, kolik je psovi let, jakého je plemena nebo jak dlouho u vás pobývá či jak je velký. Každý pes musí být alespoň částečně vycvičený. Pokud nejste důslední, může se stát, že psa nebude možné zkrotit. Můžete si říkat, že je to jenom mopslík nebo čivava, ale uvědomte si, že miminko bude přibližně stejně velké jako tito psi, navíc zcela bezbranné. Proto není vhodné podceňovat výcvik psa, pokud plánujete rodinu.

Nechte psovi dítě očichat
Čich je jeden ze základních smyslů, minimálně pro psa. Nová série pachů bude pro něj změnou a také stresujícím zážitkem. Nebojte se nechat psa očichat některé věci, které se v domě náhle vyskytují. Třeba vůni dětské kosmetiky, nechte ho očichat některé oblečení, které máte pro miminko připravené. Aplikujte na sebe některé věci, které na sobě bude mít i miminko, například dětské olejíčky.
dítě a pes
Než dítě přinesete domů a položíte do postýlky, když je poprvé přinesete z porodnice, měli byste dát psovi něco očichat z oblečení, které už děťátko mělo na sobě.
Až potom můžete opatrně přinést miminko blíže, přesto v uctivé vzdálenosti. Nechte psa, aby si očichal dítě z několika metrů, pokud je zvíře klidné, můžete s děťátkem přijít blíže.