Volný pohyb služeb a osob

Kvě - 01
2023

Volný pohyb služeb a osob

Pokud chceme z České republiky expandovat, není nic snadnějšího než učinit tak do jiného členského státu. Co vše je třeba? Samozřejmě, můžete to zjistit sami, a to několikaletým studiem práva EU nebo práva obecně, které vám určitě osvětlí i jiné části, pokud ale nechcete ztrácet čas, tento článek je přesně ten pravý pro vás.
evropská spolupráce 

Nejdříve ale z Evropy pryč

Podnikat mimo EU se může zdát jako docela těžký oříšek – a taky to těžký oříšek je, nikoliv však na nějaké pochopení, spíše vás čeká spousta papírování, návštěv ambasád a pokud nemá Česká republika ani jednu obchodní smlouvu se zemí mimo EU je třeba si udělat své vlastní podhoubí, které může zabrat i dlouho, protože bude třeba i zásahů a kontroly státu. Není to tak jednoduché, jako když si jdete prodat zboží nebo když jdete něco zařídit, tady mluvíme skutečně o pravidelném podnikání, výrobě či poskytování statků na území jiného státu. Mnohé státy nejsou moc rády, když jim na trh chodí firmy a společnosti z úplně neznámých zemí.
podnikaní a ženy

Co je třeba znát, když chci podnikat v EU?

Především nám tento „pohyb“ zaručuje vnitřní trh a jeho svobody pohybu zboží, osob, kapitálu a služeb. Zde patří také podnikatelé, právnické osoby a jejich pobočky. Díky rozsáhlé judikatuře a článku 49-52 Smlouvy o fungování EU víme, že klást překážky podnikání se nevyplácí a ani nemá. Často se ta spíše setkáte se strachem si podnikání otevřít než s nějakou objektivní překážkou, která by skutečně něčemu takovému bránila.
 
Existuje hned několik věcí, kterých musí každý podnikatel dbát, a to je:

  1. Jak dlouho tam budu podnikat
  2. Trvale nebo občasně?
  3. Chci se tam usadit nebo jenom expandovat?

ruka v ruce 
Pokud jste si dokázali odpovědět na tyto otázky, je pravděpodobné, že i právo pro vás má odpovědi. Pokud chcete pouze rozšířit výrobu, můžete tak udělat, aniž by se vás nějak dotýkala cizí právní úprava, akorát je třeba vyplnit o jedno lejstro navíc. Pokud chcete podnikat pravidelně a trvale, je třeba se už řídit cizí právní úpravou a je tedy dobré nastudovat si, jak to vlastně je s požadavky na živnost a profesi, protože každý stát to má trošku jinak.