Pár slov o oblékání

Kvě - 01
2023

Pár slov o oblékání

Oděv má odpovídat způsobu použití a prostředí.
Oblek chrání proti chladu, vlhku, úpalu, proti prachu a nečistotě. Vhodný oděv účinně napomáhá předcházet nemoci a udržovat tělo v dobré kondici. Má odpovídat tvarem a velikostí našim rozměrům.
Nemá tísnit ani překážet krevnímu oběhu. Má být lehký, vzdušný, aby tělo mohlo dýchat. V chladu je účelnější oděv skládající se z několika vrstev než z jedné tlusté, neboť vzduch mezi jednotlivými částmi oděvu zlepšuje tepelnou izolaci. Materiál nemá dráždit pokožku.
gerderoba ženy
Oděv se má snadno udržovat v čistotě a v dobrém vzhledu.
Oceňujeme nemačkavou úpravu látek, úpravu tkanin, která nevyžaduje žehlit, snadno se pere apod. Po estetické stránce má přispívat k příjemnému harmonickému osobitému vzhledu, má uplatňovat přednosti a nezdůrazňovat nedostatky fyzického zevnějšku lidského těla.
Nedáváme se proto svádět módními návrhy, ale vždy napřed uvážíme, odpovídají – li našemu typu. Vybíráme opatrně i barvy oděvu. Barevnost je obvykle diktovaná módou, ale volíme barvy, které sluší naší pleti a vlasům, a dobře je kombinujeme na celém úboru i v doplňcích.
ženy na plese
Základní šatník
V šatníku máme mít takový oděv, abychom byli dobře oblečeni pro každou příležitost a v každém ročním období. Nákup oděvu vyžaduje značné částky, a proto má každý dobře uvážit svůj základní šatník.
Každý měsíc počítáme na oblečení jistou finanční částkou. Do šatníku kupujeme věci nejdříve důležité, pak teprve oděv doplňují a módní.
V základním šatníku mámepro každý účel jeden oblek. Během doby jej podle možností rozšíříme o další.
pracovní setkání
Doplňky vybíráme tak, aby se hodily barvou i střihem k našemu základnímu ošacení. Kvalitní látka je základem dobrého oděvu. Na oděvy, které jsou standardní, a nosíme je několik let, volíme látku dražší a kvalitní.
Na sezónní oděvy, které podléhají módě, stačí často levnější.