Mírumilovná zmije

Kvě - 01
2023

Mírumilovná zmije

Setkání s hadem ve volné přírodě je pro mnohého návštěvníka přírody nepředstavitelná hrůza. Přitom máme u nás pouze jednoho hada, který se pro nás může stát nebezpečným. A ještě k tomu patří mezi kriticky ohrožené druhy. Strach z jejího uštknutí způsobil to, že se zmije systematicky vybíjela. Zmije obecná je oblastně nejrozšířenější had na světě. Dokáže žít v chladném i teplém prostředí. Jed, který se ukrývá v jejích jedových zubech, je nebezpečným pro malé savce. U nich působí smrtelně.
§  U člověka je životu nebezpečným pouze v případě, že uštkne alergika nebo malé dítě.
§  Jejímu jedu může podlehnout i starý a nemocný člověk.
Pokud bychom se setkali s její příbuznou, zmijí obecnou bosenskou, nebezpečí by bylo rozhodně větší. Tato zmije má atypické složení jedu. Pro nás je dobrou zprávou, že žije pouze na Balkáně.
zmije na kameni

Zmije je plaché zvíře

Zmije se může vyskytovat v několika barevných variantách. Může se objevit dokonce i jedinec, který bude postrádat svou charakteristickou klikatou čáru. Zmiji můžeme potkat ve velice teplých dnech, kdy je dostatek slunečního svitu.
o   Přes den ale není na lovu, nýbrž odpočívá.
o   Vyhřívá se na slunečných místech a chystá se na noční lov.
Jedinou výjimkou je zmije, která žije v horských oblastech. V noci by tam na ni byla přílišná zima, a tak loví převážně přes den. Dospělé zmije dorůstají délky okolo půl metru. Patří tedy mezi malé hady. Výjimečně se může vyskytnout i zmije, která dorostla do délky jednoho metru. To se stává především u samic. Zmije se dožívá přibližně dvaceti let. Běžnou potravou jsou pro zmije drobní hlodavci, ještěrky, obojživelníci i mladí ptáci. Často si pochutná i na ptačích vejcích.
zmije na větvi
Mezi lidmi je jedna rozšířená pověra– jakmile vás zmije uvidí, okamžitě zaútočí. Je to omyl. Zmije je velice plachá a zaútočí jen v případě, že na ni šlápnete, nebo se ji snažíte nějak ohrožovat.