Televizor ano, či ne

Čvn - 04
2018

Televizor ano, či ne

Televizor v dětském pokoji

V současné době jsou ceny televizních přijímačů tak nízké, že rozhodně není problém pořídit je dětem do jejich pokoje. To je ovšem to nejhorší, co byste mohli dětem provést. Jejich citlivý, vyvíjející se organismus by přijímal cizí vzory z programové nabídky, která je dnes převážně únavná pro dospělé, natož pro děti. Pasivní sledování obrazovky navíc ubíjí přirozenou kreativitu, touhu po vlastní tvorbě a sebeuplatnění, hravost a schopnost objevovat reálný svět kolem sebe.
červený televizor.jpg

TV do ložnice nepatří

Ložnice by měla být místem, kde nabíráme nových sil, kde se naše tělesné schránky regenerují, a kde se psychika zklidní, což zvláště uvítáme po návštěvě rušných ulic velkoměsta. V místnosti, ve které spíme, nemá co pohledávat ani šatní skříň, ani komody a prádelník, natož televizor. Stolek s výpočetní technikou mějte pouze v pracovně, televizor v obývacím pokoji, ale ložnici si ponechte sami pro sebe. Televizní vysílání nejen, že rozptyluje pozornost, současná skladba pořadů je navíc většinou laděna do promítání problematických situací (násilí v různých formách – zpravodajství, detektivky, problémy ve vztazích v různých seriálech atd.) a pak se nelze divit, že s tímto balastem usínáte. Vaše podvědomí totiž pracuje nepřetržitě 24 hodin denně, i ve spánku.
satelitní vysílač.jpg

TV a kuchyně

Existují hospodyňky, které nedají na televizi v kuchyni dopustit. Zatímco některé ji berou jako kulisu, jiné tu dokonce sledují pořady velice bedlivě. Vaření je však tvořivý proces a měli bychom mu věnovat svou vlastní energii a netříštit pozornost mezi seriálové hrdiny a reálný svět na kuchyňské lince, na krájecím prkénku s ostrým nožem .
dítě u televize.jpg

Televize a sex

Říká se o ní, že je zabijákem mezilidských vztahů, zvláště v oblasti intimní. Sex a televizor se vzájemně neslučují, při sexu se mysl totiž soustředí plně na objekt zájmu a roztříštěná pozornost dokonale přispívá pouze k problémům s erekcí, k neschopnosti dosáhnout orgasmu. Někteří citliví lidé a odborníci z řad psychologie dokonce radí lidem, kterým záleží na skutečné psychické pohodě, aby se televizoru úplně zbavili, žil tvořivějším životem, a chodili raději ven do přírody a za sportem, než pasivně sledovali televizní vysílání.