Tajemné a ohromující podzemí

Čvn - 10
2018

Tajemné a ohromující podzemí

Historie, obzvláště naše česká, skýtá řadu zajímavostí, ne všechny se zatím podařilo objevit a zmapovat. V průběhu let bývají nově objevené prostory připravovány tak, aby byly přístupny zájemcům prahnoucím po historii, i když někdy není zrovna jednoduché sehnat potřebné finance na investice do památek. Proto jsou v Čechách tolik oblíbené návštěvy hradů, zámků, historických míst. Jedním z krásných českých měst bohatých na historii je město Brno, a nejen ono, i jeho okolí nabízí spoustu poutavých míst, která stojí za to shlédnout.
osvětlený tunel.jpg

Brno patří mezi města bohatá na podzemní památky, která mohou svým návštěvníkům nabídnout několik kilometrů dlouhých chodeb vedoucích pod samotným městem. Zpřístupněny byly tunely, chodby a krypty teprve před osmi roky, a to zatím jen jedna z plánovaných částí, konkrétně Mincmistrovský sklep (výstava starých řemesel a mincovna), který se nachází na Dominkánském náměstí. O dva roky později bylo zpřístupněno podzemí pod Zelným trhem (v dřívějších dobách sloužilo jako spižírna, díky nízké teplotě zde jídlo déle vydrželo). Na to navazovalo otevření kostnice, která byla objevena přímo pod kostelem sv. Jakuba. Zde se nachází neuvěřitelné množství pozůstatků mrtvých.
klenutý sklep.jpg

Hrad Špilberk, dominanta města Brna, je známý také jako pevnost a byl postaven na kopci, v samém srdci města ve třináctém století, během století prošel změnami, až se z něho ve století osmnáctém stala věznice. Přímo pod touto monumentální stavbou byl vybudován úkryt pro případ atomového útoku označený názvem 10-Z. Vejít by se sem mělo na pět stovek obyvatel, jsou zde dostatečné zásoby vody a kryt má vlastní zdroj elektrické energie. Pokud jste dostatečně odvážní a máte duši dobrodruha, můžete se vydat na zajímavou „procházku“  těmito tunely. Samotný kryt vybudovali za druhé světové války nacisté, aby se tak mohli skrýt před útoky osvobozujících armád.