Prádlo batolat a malých dětí

Kvě - 01
2023

Prádlo batolat a malých dětí

Mělo by mít dupačky, igelitové kalhotky (nosí – li klasické textilní pleny), punčochové kalhotky, halenky nebo trička, svetříky i vestičky, aby byla záda chráněná.
batole v lavoru
KLASICKÉ TEXTILNÍ PLENY
Dítě, které se už batolí, nosí látkovou jednu plenku, kterou má upevněnou v pase, a nepromokavé kalhotky. V teplých dnech nahradíme igelitové kalhotky jen igelitovým páskem, do kterého vkládáme jednu plenu.
PUNČOCHOVÉ KALHOTY NEBO TEPLÁKY
Jakmile mu jsou malé dupačky, oblékáme mu punčochové kalhotky do pasu či tepláky. Nevýhoda tepláků je ale ta, že nemají zakrytá chodidla a ponožky se snadno svlečou. Musíme dbát, aby byly v rozkroku do pasu dostatečně dlouhé, aby dítě, které má ještě pleny, netísnily. Také šlapky musí být pohodlné, aby nebránily vývinu prstů.
novorozený chlapeček
TRIČKA A SVETRY
Bavlněná světlá trička jsou výhodnější, protože se snadno přeperou a žehlí. Vlněné svetříky nedáváme dětem přímo na tělo, ale na košilku, která se lépe vypere, když se dítě spotí. Navíc vlna dráždí pokožku a vyvolává ekzémy. Košilky a halenky jsou pro dívky slušivější jasných barev, pro chlapce jsou praktické košile a bundy veselých vzorů.
HYGIENA PŘEDEVŠÍM
Z hygienických důvodů je důležité, aby každý člen domácnosti měl v koupelně své vlastní prádlo i svou osušku. Odlišujeme je barvou, vzorem nebo monogramem, aby se nezaměňovalo. Podle počtu osob je třeba pořizovat výbavu. A miminko se samozřejmě počítá jako rovnocenný člen domácnosti.
RUČNÍKY:jsou buď lněné (které jsou příjemnější k utírání, avšak méně trvanlivé, nebo bavlněné. Jsou hladce tkané. Nejpoužívanější jsou dnes froté. I u žínek platí pravidlo „každý svou“.

růžový zelený modrý chlapec
PYŽAMO:Z hygienických důvodů nenecháváme zásadně děti spát v denním prádle. Po večerním umytí je nutné, aby se převlékly do pyžama nebo do noční košile. Teplákové soupravy dětí jsou určeny k pobytu venku či doma v chladnějších dnech, ale nejsou vhodným oblečením například do školy.