Neplodnost – hrozba budoucnosti, nebo mýtus?

Kvě - 01
2023

Neplodnost – hrozba budoucnosti, nebo mýtus?

Některé zdroje uvádějí, že spermií u mužů za poslední desetiletí povážlivě ubývá, ročně prý až o 1,4 %. Nemusí to však být začátkem epidemie neplodnosti, nýbrž následkem nezdravého životního stylu a různých zdravotních potíží.
těhotná máma
·         Příčinou úbytku spermií je celkově rychlejší a hektičtější životní styl, příliš mnoho práce a málo pohybu, nezdravá strava, stres, kouření i nadměrné sledování televize. Poslední dva jmenované faktory mohou mít nečekaně velký dopad na tvorbu spermií – například pokud sedíte u televize denně víc než pět hodin, váš počet spermií může klesnout až o třetinu!
Úbytek spermií však není celosvětovým problémem. Nejnovější studie, která rozebírala sperma více než 40 tisíc mužů z celého světa, dokázala, že trend úbytku spermií, a to o více než 50 % za posledních 40 let, se týká výhradně Evropy, Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Ve zbytku světa nebyly podobné změny pozorovány. To jasně ukazuje na to, že na našem životním stylu je něco špatně.
Jiná studie, tentokrát zaměřená jen na české muže, však nedávno prokázala, že zdraví muži ve věku kolem 35 let mají spermií pořád dost, a dokonce čím dál víc. Podle Michala Pohanky ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je pokles plodnosti na straně mužů mýtus. Za velmi pozitivními výsledky, které překonávaly spodní hranici koncentrace spermií v mililitru několikanásobně, nejspíš také může životní styl, v tomto případě ovšem posun k jeho zdravějším variantám.
I přes příznivé výsledky českých mužů statistiky uvádějí, že neplodných párů, tedy těch, kteří se více než rok marně pokoušejí o početí, že je v České republice kolem 20 %. A to je opravdu hodně. Musíme však přihlédnout k tomu, že mnoho párů odkládá založení rodiny na pozdější věk a dítě chce potom co nejrychleji. To má za následek stres, větší tlak na psychiku a další problémy spojené s vyšším věkem rodičů. I přes všechny statistiky a problémy s plodností se mnohým párům podaří otěhotnět okamžitě nebo za pouhých pár měsíců, jiné páry naopak mají s početím problém, přestože jsou oba partneři v pořádku.
rodiče s dceruškou
·         Důvody neplodnosti bývají víceméně rovnoměrně rozdělené mezi pohlaví, ale najít konkrétní problém u ženy je celkem obtížné i nákladné. Proto se doporučuje začít s vyšetřením u muže, který si může nechat udělat spermiogram, který mu proplatí pojišťovna. Toto vyšetření, které rychle odhalí počet spermií v mililitru, se doporučuje všem mladým mužům.
Příčin neplodnosti je však mnoho, a proto rozhodně nelze říct, že za neplodností stojí jen úbytek spermií. Může to být dokonce ta lepší z variant, protože počet spermií lze pomocí úpravy životního stylu, jídelníčku i pomocí léčby velmi úspěšně zvýšit.
Neplodnost lze dnes vyřešit až v 95 % případů a podle statistik porodnosti je vidět, že krize plodnosti se nekoná, rozhodně ne v České republice.