Nákupní horečka Black Friday

Pro - 12
2018

Nákupní horečka Black Friday

.


Jistě jste si všimli slevového šílenství, které nedávno zaplavilo celý český trh. Procento podniků, které se zapojují je rok od roku stále vyšší. Jeho kořeny ale z České republiky rozhodně nepocházejí. Předvánoční horečka začíná právě akcí black friday.

 vánoční nákup


Historie nákupního svátku


Může vám to připadat lehce nelogické, ale svátek slev má počátky v ekonomické krizi. Pojem černý pátek se objevil v Americe, a to v roce 1929. V tomto roce nastal krach newyorské burzy, která je dodnes známá jako jedna z nejhorších v historii Spojených států. Během krize přišlo nejen o práci, ale také o peníze z investic obrovské množství lidí. Obchodníci měli problém naplnit své poklady a vymýšleli způsoby, jak nalákat občany, aby začali znovu utrácet. A světe div se, ono to fungovalo.

 

Samotné sousloví se vrylo do povědomí díky americkým policistům Filadelfie v padesátých letech minulého století. Ti začali nazývat tento pátek černým, protože měli hodně práce s umravňováním zákazníků, kteří se přetahovali o zlevněné zboží. A policie je zajisté ve střehu i dnes.

 dárky v taškách

.


Černý pátek v Čechách


Na počátku této zvyklosti stála zejména elektronika. Jedním z prvních, kteří se do black friday pustili, byl obchod czc.cz. Zpočátku se tyto akce skutečně týkaly především elektroniky. Dnes se slevy rozšířily i na ostatní druhy zboží. Zvýhodněné ceny najdete v elektronice, oblečení, botách i knihách.

 

Ze strany zákazníků je black friday velice oblíbený, čemuž se nemůže nikdo divit. Z toho důvodu se často nejedná pouze o pátek, ale o celý víkend. Obchodníci také přiznávají, že se jedná o skvělou marketingovou akci. Během prvních dnů podnikatelé evidují i 40 % meziroční růst tržeb. Tržby raketově rostou i díky tomu, že dnes spousta lidí využívá nákupy přes e-shopy a mají čím dál více možností nakupování https://www.martin-miks.cz/nakupovat-zbozi-nonstop-v-kamennem-obchode-kazdy-den-v-roce-i-bez-prodavace-je-mozne/.

 

Máte na Vánoce nakoupeno i vy? Využili jste těchto báječných akcí? Černý pátek je ekonomický jak pro vás, tak i pro obchodníky. V příštích letech tento fenomén tedy můžeme opět očekávat a s největší pravděpodobností bude fungovat v mnohem širším záběru než teď.

Ohodnoťte příspěvek
.