Nákupní horečka Black Friday

Pro - 12
2018

Nákupní horečka Black Friday

Jistě jste si všimli slevového šílenství, které nedávno zaplavilo celý český trh. Procento podniků, které se zapojují je rok od roku stále vyšší. Jeho kořeny ale z České republiky rozhodně nepocházejí. Předvánoční horečka začíná právě akcí black friday.
vánoční nákup

Historie nákupního svátku

Může vám to připadat lehce nelogické, ale svátek slev má počátky v ekonomické krizi. Pojem černý pátek se objevil v Americe, a to v roce 1929. V tomto roce nastal krach newyorské burzy, která je dodnes známá jako jedna z nejhorších v historii Spojených států. Během krize přišlo nejen o práci, ale také o peníze z investic obrovské množství lidí. Obchodníci měli problém naplnit své poklady a vymýšleli způsoby, jak nalákat občany, aby začali znovu utrácet. A světe div se, ono to fungovalo.

Samotné sousloví se vrylo do povědomí díky americkým policistům Filadelfie v padesátých letech minulého století. Ti začali nazývat tento pátek černým, protože měli hodně práce s umravňováním zákazníků, kteří se přetahovali o zlevněné zboží. A policie je zajisté ve střehu i dnes.
dárky v taškách

Černý pátek v Čechách

Na počátku této zvyklosti stála zejména elektronika. Jedním z prvních, kteří se do black friday pustili, byl obchod czc.cz. Zpočátku se tyto akce skutečně týkaly především elektroniky. Dnes se slevy rozšířily i na ostatní druhy zboží. Zvýhodněné ceny najdete v elektronice, oblečení, botách i knihách.

Ze strany zákazníků je black friday velice oblíbený, čemuž se nemůže nikdo divit. Z toho důvodu se často nejedná pouze o pátek, ale o celý víkend. Obchodníci také přiznávají, že se jedná o skvělou marketingovou akci. Během prvních dnů podnikatelé evidují i 40 % meziroční růst tržeb. Tržby raketově rostou i díky tomu, že dnes spousta lidí využívá nákupy přes e-shopy a mají čím dál více možností nakupování .

Máte na Vánoce nakoupeno i vy? Využili jste těchto báječných akcí? Černý pátek je ekonomický jak pro vás, tak i pro obchodníky. V příštích letech tento fenomén tedy můžeme opět očekávat a s největší pravděpodobností bude fungovat v mnohem širším záběru než teď.