Měření strojních součástek

Kvě - 14
2022

Měření strojních součástek

Nesmíme ho podceňovat

Když si doma vyrábíme například držák na poličku, tak je nám jedno, jestli budeme mít díru pro hmoždinku do zdi o půl milimetru mimo střed tohoto výrobku. Taková míra se ztratí a v prostoru si jí okem ani nevšimneme. Zcela jiná situace nastává v přesné strojní výrobě. Třeba průměr hřídele, na který se bude listovat ložisko má přesně danou toleranci, která se mnohdy pohybuje v tisícinách milimetrů. Stačí mít pár tisícin víc a ložisko už nám nepůjde nalisovat.

posuvné měřítko

Jsou to dost přísné tolerance, ale někdy to bez nich rozhodně nejde. V dnešní době však máme CNC brusky, na kterých se dá nastavit přesná korekce a není pro nás problém vyrábět jeden kus za druhým. Samozřejmě je potřeba správné naprogramování, seřízení a údržba, aby stroj správně fungoval. Možnosti jsou nyní velmi široké, ovšem u těchto strojů musíme počítat s tím, že pořizovací cena je vyšší. Rozloží se nám však do každého vyrobeného kusu.

kovový mikrometr

Měřidla všeho druhu

Abychom změřili potřebné rozměry s požadovanou přesností, tak k tomu potřebujeme vhodná měřidla. Jestliže chceme kontrolovat hodně součástek s přesností na tisíciny, tak můžeme zvolit pasametr. Ten si zkalibrujeme, nastavíme toleranci a můžeme vkládat jednu součástku za druhou, přičemž ručička nám hned ukáže naměřenou hodnotu. Ke kalibraci je zapotřebí mít základní měrky i-nastroje.cz. Jedná se o přesnou destičku, která si drží svou míru, abychom se na ni vždy mohli naprosto spolehnout. Mnohdy potřebujeme různé rozměry, takže se prodávají v sadách. Vůbec nevadí, když v ní nenajdeme požadovaný rozměr, protože se dají snadno skládat na sebe. Z kufříku si tedy vybereme měrky, jaké potřebujeme. Cena se odvíjí podle toho, kolik měrek v dané sadě je, přičemž výběr je zde už kompletně na Vás. Vyrábí se v keramické a ocelovém provedení a výrobce dbá na to, aby splňovaly všechny náležitosti.