Chováme ježky africké

Čvn - 12
2019

Chováme ježky africké

Nejčastěji chovaným druhem je Africký pygmy ježek, který vznikl křížením ježka bělobřichého a alžírského. Postupně se dostává do našich domácností jako netradiční a svým způsobem nenáročný mazlíček. Pokud o jeho chovu uvažujete, je na čase seznámit se s jeho osobností a způsobem života. Někteří ježci mohou být bázliví a nevrlí, každý je individualita a podle toho je třeba k nim přistupovat.

roztomilý ježek

Především je to tvor noční. Tudíž veškeré jeho aktivity se odehrávají v noci. Hraje si, žere, běhá po kleci, využívá hračky … prostě je celkem hlučný. S jejich uzpůsobením nočnímu životu souvisí horší zrak. Spoléhají se především na čich a sluch. Musíte počítat s tím, že se o ně popícháte, event. vás mohou kousnout, zejména pokud se leknou. Ježek je samotář a nestojí o společnost dalších zvířat ani vlastního druhu. Často vydávají syčivý zvuk nadskakují, funí a stočí se do klubíčka, čímž dávají najevo strach. Je potřeba věnovat ježkovi velké množství času, aby si na vás zvykl a přestal být tak ostražitým. Pokud chcete, aby se rozvinul z klubíčka, do kterého se často vlivem nervozity stáčí, můžete vyzkoušet nalákat ho na oblíbené jídlo. Často na něj mluvte, aby si postupně zvykl na váš hlas a „pach“, berte ježka často na klín, zabalte ho do svého nošeného trika apod. Ježek se také rád proběhne po pokoji nebo v ohrádce.

ježeček na dlani

Jako příbytek je nejvhodnější zvolit plastový box nebo terárium, protože ježci nesmí být v průvanu. Jako podestýlku lze použít papírové hobliny, denně musíte vybírat lopatkou exkrementy a zbytky jídla a jednou týdně pořádně uklidit a hobliny vyměnit. Dále ježek potřebuje kameninovou misku, jednu na vodu a druhou na jídlo. Na vodu je možné zakoupit i speciální napáječku pro ježky. Pořiďte i záchod a různé hračky, úkryty apod. s jejichž výběrem vám pomohou v prodejně chovatelských potřeb. Jako krmivo podáváme živý hmyz např. červy a doplňujeme granulemi nebo kapsičkami pro ježky nebo vhodným krmivem pro kočky. Opět se raději poraďte v prodejně nebo u chovatelů. Ježek potřebuje doplňovat minerály a vápník. Snažíme se ho nepřekrmovat, aby příliš neztloustl. Je třeba jim zastřihovat drápky.

ježek a květiny

Při kvalitní domácí péči se dožívá až šesti let. Je to zajímavý a roztomilý domácí mazlík, kterého je radost pozorovat.