Potraviny: slevy, nebo kvalita?

Kvě - 01
2023

Potraviny: slevy, nebo kvalita?

Skutečnost, že nejvíce peněz utrácí české rodiny za potraviny, může potvrdit každý rodinný nákupčí, nejčastěji ženy. Na bedrech žen většinou leží starost s nakupováním pro rodinu. Mnoho žen vyráží na nákup potravin každý den. Zvykem bývá, že jednou za měsíc (většinou po výplatě) vyrazí rodina do marketu na velký nákup a každý den se potom dokupují potraviny, které se musí brzo sníst (pečivo, uzeniny).
potraviny v košíku
Přemýšlíme ještě nad tím, co nakupujeme, nebo kupujeme pořád dokola stejné potraviny? Vyhledáváme slevy v letácích, nebo je pro nás na prvním místě kvalita potravin a cenu neřešíme?
České rodiny se dají rozdělit do několika skupin:
·         Experti na slevy
·         Fajnšmekři
·         Biopojídači
·         Všehožrouti.
banány v obchodě

Experti na slevydokážou prosedět celé hodiny u letáků, kroužkovat slevové akce, srovnávat, potom objíždět různé markety a zkupovat zvýhodněné potraviny. Expertům mnohdy uniká skutečnost, že náklady na benzín, který spotřebovali při objíždění marketů, je vyšly dráž, než kdyby nakoupili potraviny bez slevy. Nic se však nevyrovná dobrému pocitu z levně zakoupených potravin! Ještě na jednu věc by si měli dát experti pozor. Zlevněné potraviny mívají často kratší záruční lhůtu!
Fajnšmekřise zaměřují na netypické, většinou malé obchůdky, které jsou naplněny exotickými potravinami z celého světa. Tyto potraviny jsou sice dražší, než potraviny domácí, ale risk je zisk a exotická kuchyně láká nejednu českou kuchařku.
peněženka a svinovací metr
Biopojídači jsou milovníci farmářských trhů a všeho, co nese označení BIO. V této skupině nalezneme zahrádkáře, chovatele zvířat, matky malých dětí a lidi, kteří zvýšeně pečují o své zdraví. Biopotraviny jsou hitem posledních let. Biopojídači si biopotraviny buď pěstují (chovají), nebo je nakupují za vyšší cenu, než potraviny bez označení BIO. Obecně se řídí heslem: CO JE BIO, TO JE ZDRAVÉ!
Všehožrouti jedí a nakupují to, na co mají zrovna chuť. Základem jejich lednice je kečup s hořčicí a všechno ostatní je vítáno. Do této kategorie spadají vyznavači jak zdravého, tak nezdravého jídla. Řídí se hlavně chuťovými pohárky. Často „vyrovnávají chutě“, aneb po slaném obědě si dají ke kafíčku sladký zákusek.
Obecně platí, že nic se nemá přehánět, a ať už spadáme do kterékoliv výše uvedené kategorie, řiďme se heslem: VŠEHO S MÍROU!